Jdi na obsah Jdi na menu
 


Celé jméno: Ruddy Lilian Thuram-Ulien
Místo narození: Point-a-Pitre, Guadalupe
Datum narození: 1. ledna 1972
Výška: 182 cm
Váha: 70 kg
Číslo dresu: 21
Debut v FCB: 20.8.2006
Pozice: střední obránce
Úspěchy:
FC Barcelona
Španělský superpohár 2006/07

Charakteristika:

Vysoký obránce, který hraje výborně pozičně. Velmi chytrý hráč se skvělou fyzickou kondicí, klidný a přátelský. I přes svůj věk jeden z nejlepších světových obránců.

Biografie:

Lilian Thuram (celým jménem Ruddy Lilian Thuram-Ulien) se narodil 1. ledna 1972 v Pointe-a-Pitre v Guadalupě. Svoji profesionální kariéru začal ve francouzském Monacu. Svůj debut ve francouzské lize si odbyl již v sezoně 1990/91, tedy před více než patnácti lety. V tomtéž roce se mu s Monacem podařilo vybojovat francouzský pohár. V Monacu vydržel až do roku 1996, po dobu působení na Stade Louis II dokázal vstřelit pět branek. V barvách Monaca také dvakrát nastoupil proti Barceloně, obě střetnutí se odehrály v Lize mistrů v ročníku 1993/94 a dvakrát se z vítězství radovala Barça.

V roce 1996 Lilian přestoupil do italské Parmy, kterou v té době trénoval Carlo Ancelotti. V Parmě vydržel až do roku 2001 společně s Buffonem, Cannavarem, Crespem a dalšími spoluhráči vytvořil zřejmě nejlepší tým v historii tohoto klubu. Sezona 1998/99 byla zřejmě nejvydařenější v kariéře Francouze. Ještě před ní s francouzskou reprezentací vybojoval titul mistra světa, s Parmou přidal další tři trofeje: Pohár UEFA, italský pohár a italský superpohár. Thuram vybojoval s francouzskou reprezentací i titul mistra Evropy, to se psal rok 2000, dějištěm bylo Holandsko a Belgie. Po tomto turnaji se o Thurama začínaly zajímat skutečné evropské velkokluby, ale Francouz ještě jeden ročník nastupovat v Parmě.

V létě 2001 přestoupil do Juventusu, kde nastupoval po dobu pěti let. V tomto období se Juve podařilo vybojovat čtyři ligové tituly – poslední dva však také díky korupčnímu jednání a tak byly kluby dodatečně odebrány. V kolonce klubových úspěchů z působení v Juventusu má Lilian také italský superpohár.

Během mistrovství světa 2006 v Německu se Thuramovi podařilo překonat rekord v počtu reprezentačních zápasů v dresu Francie. Předchozí rekord vlastnil Marcel Desailly se 116 reprezentačními zápasy. Po pěti letech v dresu "Bianconeri" Thuram společně se spoluhráčem Zambrottou přestoupil do Barcelony.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář