Jdi na obsah Jdi na menu
 Celé jméno:Victor Váldes Arribas
Místo narození: Hospitalet del Llobraget, Španělsko
Datum narození: 14. ledna 1982
Výška: 183 cm
Váha: 78 kg
Číslo dresu: 1
Debut v FCB:
Pozice: brankář
Úspěchy:
FC Barcelona
La Liga 2004/05, 2005/6
Španělský superpohár 2005/06, 2006/07
Liga mistrů 2005/06

Charakteristika:

Mladý, pružný, silný, velmi dobře umí číst hru, jeho předností je skvělý reflex. Jeho zákroky jsou někdy až na hranici lidských možností. Bohužel také občas předvede chybu, za kterou by se styděli i brankářští začátečníci. Šanci už by měl dostat i v reprezentačním týmu Španělska, což se mu ale zatím nepoštěstilo.

Biografie:

Victor Valdés Arribas se narodil 14. ledna 1982 v katalánském Hospitalet de Llobraget. I přes svůj nízký věk je již čtvrtým rokem jasnou jedničkou mezi tyčemi katalánského velkoklubu.

Mladý Španěl je velkou oporou FC Barcelona. Má pevné místo v sestavě kouče Franka Rijkaarda. K tomu přispívá i ne zrovna velká konkurence na postu brankáře. Náhradníky Valdése jsou zkušený Albert Jorquera a o dva roky mladší Rubén.

Do FC Barcelona přišel mladý Valdés z málo známého klubu Pena Cinco Copas. To bylo v roce 1992. Ještě v témže roce se s rodinou přestěhoval na Tenerife, po třech letech se však do Barcelony vrátil. Postupem času se díky skvělým výkonům propracoval do kádru B-týmu. Tam se prezentoval nadějnými výkony a bylo jen otázkou času, kdy dostane šanci v prvním týmu. V sezoně 2002/03 se propracoval do kádru prvního týmu, což bylo pro něho velkým zadostiučiněním. Nastoupil sice jen k pár zápasům, ale i přesto nasbíral pro mladé brankáře velmi důležitou věc – zkušenosti. Jedničkou v brance byl v té době Argentinec Roberto Bonano, který do Barcelony zamířil z River Plate. Tým tehdy vedl Holanďan Louis van Gaal. Holanďan a s ním i celý tým dost pokulhávali za očekáváními fanoušků i expertů, které byly jako každý rok na Barçu kladeny. Louis van Gaal byl tedy odvolán tehdejším prezidentem Joanem Gaspartem.

Následující trenér – Srb Radomir Antič – také nedával nadějnému mladému brankáři moc šancí na ukázání svých skutečných kvalit. Poté ovšem následovala velká "revoluce", která byla spojena s volbou nového prezidenta, později také nového trenéra a znatelného přebudování kádru. Jednou z posil byl také turecký brankář Rüstü Recber, který na MS v Japonsku a Jižní Koreji vychytal pro Turecko překvapující třetí místo a zároveň se stal nejlepším brankářem turnaje. Po sezoně 2002/03 odešel Argentinec Bonano, takže se nový trenér Frank Rijkaard musel rozhodovat mezi dvojicí Rüstü – Valdés. Ani zdaleka to nebylo lehké rozhodování, na jedné straně stál zkušený a ve výborné formě chytající Rüstü, na straně druhé mladý, talentovaný a navíc barcelonský odchovanec – Victor Valdés. Rijkaard se rozhodl pro druhou možnost. Své rozhodnutí zdůvodnil slovy, že Rüstü by měl problémy s dorozumíváním se spoluhráči a s organizováním defenzivy. Rüstü se měl stát prvním brankářem v zápasech Copa del Rey, ale Rijkaard postupem času začínal čím dál více upřednostňovat Valdése.

Sezóna 2004/05 byla fenomenální v podání Victora Valdése. Španělský brankář chytal nade všechna očekávání a tým podržel v krizových okamžicích. Byla to do té doby jeho životní sezona. FC Barcelona po dlouhou dobu neměla tak dobrého brankáře mezi svými tyčemi. Roberto Bonano i Rüstü Recber značně pokulhávali ve srovnání s mladým Valdésem. Potvrdil to také titul pro nejlepšího brankáře Primera Division za soutěžní ročník 2004/05. Valdés obdržel trofej Ricarda Zamory, bývalého skvělého brankáře jak Barcelony, tak i Realu Madrid. Tento titul je udělovaný brankáři s nejmenším počtem obdržených branek na zápas. Na druhém místě skončil brankář Realu Iker Casillas, který sice odchytal o jeden zápas více, ale v počtu obdržených branek zaostával o pět. V sezoně 2005/06 Valdés potvrdil své kvality, ale zároveň si neodpustil několik hrubých chyb, které u většiny fanoušků snižují jeho kvality. I přesto dokázal "vychytat" vítězství v La Lize i Lize mistrů, dvou nejcennějších soutěžích pro fanoušky "Blaugrana".

Valdés není v žádném případě na prodej, nový brankář pro Barçu je zbytečný, na lavičce totiž ještě sedí zkušený a kvalitní Albert Jorquera a k dispozici je trenéru Rijkaardovi také Rubén z B-týmu. I přesto se neustále spekuluje o příchodu mladého brankáře Oscara Ustariho z Independente. Valdés již několikrát přiznal, že jeho velkým a zatím nesplněným snem je debut v dresu španělské reprezentace, kde je ovšem na brankářském postu zřejmě největší konkurence na světě… Valdés věřil, že by se jako třetí brankář mohl podívat již na ME 2004 do sousedního Portugalska, ale tehdejší trenér Inaki Saéz v konečném rozhodování na pozici "trojky" upřednostnil Daniela Arunzubieho z Athletic Bilbao.

Největší slabinou Victora Valdése jsou jeho občasné hrubé individuální chyby, kterými se snižují jeho skutečné kvality. Ve čtyřiadvaceti letech již má dost zkušeností a v katalánském klubu je z velké části nenahraditelný.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

PC16511165

(Dances, 22. 10. 2008 16:21)

nema tady nekdo hru landwirtschafts simulator?(sou to traktory na PC)

nemam rád spartu ani barcelonu

(paul, 15. 12. 2007 17:34)

at žije gibík

nadpis

(jmeno, 15. 12. 2007 17:33)

je to brankar

qwF

(č qě, 18. 6. 2007 13:26)

ETERTEW